вторник, 21 юни 2011 г.

Актуални законодателни промени в различни страни, свързани с опазването на защитено съдържание в Интернет



Интересна информация, предоставена  от Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП) – национална група на Международната федерация на звукозаписната индустрия (IFPI), относно настоящи и бъдещи промени на законодателно равнище в различни страни, свързани с опазването на защитено съдържание онлайн:

Германия – предстоящи промени в Закона за авторското право и сродните му права, свързани с опазването на интелектуалната собственост в интернет

Немският министър на културата Бернд Нойман обяви, че предстоят промени в закона за авторското право и сродните му права в страната. Според министъра безплатният достъп до защитено съдържание в дигиталната ера не бива да бъде за сметка на творците. Нойман също така посочи, че интернет доставчиците също трябва да носят част от ангажиментите за опазване на интелектуалната собственост онлайн и отговорността им да бъде по-голяма и ясна.
Нойман призова за създаването на постепенна система, наподобяваща закона HADOPI във Франция, която първо ще предупреди нарушителите, давайки им шанс да променят своето поведение, преди да се стигне до ефективни и сериозни правни последици, съобщи "Билборд".

САЩ: Правната комисия на Сената одобри закон срещу нелегалния стрийминг

Правната комисия на Сената на САЩ одобри проектозакон, който ще превърне в углавно престъпление "стрийминга" на защитено съдържание, което е нелегално придобито.
Проектът, познат като Commercial Felony Streaming Act се отнася до това, което някои законодатели наричат "вратичка" в настоящите закони срещу нарушения на авторското и сродните му права. В момента е престъпление да сваляш или качваш защитено съдържание, но стриймингът не е изрично забранен.
Ако законът бъде приет, стриймингът с комерсиална цел на нелегално придобито съдържание, ще се наказва с до 5 г. затвор. Според проектозакона, санкцията ще се налага, когато "нарушението съдържа 10 или повече публични представяния по електронен път, в рамките на период от 180 дни, на една или повече защитени творби".
Въпреки, че проектозаконът бе внесен в Сената миналия месец, въпросът за нелегалния стрийминг бе повдигнат в документ, разпространен от администрацията на президента Обама още през месец март. В него се споменава, че нелегалният стрийминг на съдържание не е засегнат в наказателното право и е нужно законодателите да подготвят нов закона, който да "изясни, че нарушението чрез стрийминг или чрез други подобни нови технологии, при определени обстоятелства представлява углавно престъпление".

понеделник, 20 юни 2011 г.

От британската организация на продуценти и артисти PPL обявиха добри резултати за 2010 г.

Добри финансови резултати за 2010 г. обявиха на годишното си Общо събрание нашите партньори от PPL - британското дружество за колективно управление правата на изпълнителите и продуцентите, с което ПРОФОН има договори за взаимно представителство. Тези договори означават, че членовете на ПРОФОН (продуценти и изпълнители) ще получават възнаграждения, когато тяхната музика се използва в Англия, както и обратното - правата върху репертоара на членове на PPL се представляват у нас от нашата организация. Ето и основните данни, които PPL ни изпратиха за работата си в последната година:

Може също да харесате: